Projekt digitalizacije

Autor: Maja Grgić Cvitković, 16. 11. 2015.

Prezentiran projekt digitalizacije i opisa arhivskog gradiva Pavlinskog samostana sv. Benedikta u Špišić Bukovici

U Sportskoj dvorani Osnovne škole Augusta Cesarca u Špišić Bukovici održana je prezentacija projekta digitalizacije i opisa arhivskog gradiva Pavlinskog samostana sv. Benedikta Špišić Bukovica. Projekt je predstavio načelnik Odsjeka za starije i vojno arhivsko gradivo Hrvatskog državnog arhiva Ladislav Dobrica, a osim učenika škole, prezentaciji su nazočili i načelnik općine Špišić Bukovica Hrvoje Miler, djelatnici Državnog arhiva Virovitice na čelu s ravnateljicom Dijanom Cenger, djelatnici škole predvođeni ravnateljicom Marijanom Novak Stanić te župnik iz Špišić Bukovice fra Mijo Tikvić.

Tim povodom profesor Ladislav Dobrica istakao je značaj ovog i sličnih predavanja vezanih za arhivsku građu iz različitih područja;
-Prezentirano je gradivo Pavlinskog samostana iz Donje Bukovice, prostora koji danas spada pod Špišić Bukovicu, a koji je postojao tijekom srednjega vijeka. Ovo je gradivo vrlo značajno budući da je nastalo tijekom srednjega vijeka, točnije od 14. do 16. stoljeća, a s obzirom da je gradivo iz tog razdoblja o ovim prostorima slabo sačuvano, tim više je dragocjeno svjedočanstvo o tom prostoru i ljudima koji su tu živjeli prije više od 500 godina.
Ovdje je vrlo bitna suradnja s našim područnim arhivima, a cilj je arhivsko gradivo što bolje prezentirati široj javnosti.
Gradivo je dostupno u Arhivu u Virovitici, a uskoro i na nekoliko portala, između ostalih i na portalu Međunarodnog centra za arhivska istraživanja u Beču, gdje postoji baza srednjovjekovnih podataka, gdje naš Državni arhiv aktivno sudjeluje – istakao je nakon ovog zanimljivog predavanja profesor Ladislav Dobrica.