Autor: Tena Bajsić, 5. 3. 2018.

DAN RUŽIČASTIH MAJICA

RECIMO NE NASILJU!

Tijekom veljače s učenicima 1. – 8. razreda  su se održavale radionice iz područja PREVENCIJA NASILNIČKOG PONAŠANJA. Radionice su vodili razrednici  i stručna suradnica pedagoginja.

U srijedu, 28. 2. 2018. u školskoj dvorani učenici i učitelji su obilježili prigodnim programom DAN RUŽIČASTIH MAJICA kojeg je Hrvatski sabor proglasio Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

DAN RUŽIČASTIH MAJICA poseban je po tome što je inicijativa i ideja potaknuta od učenika. Naime, još 2007. u jednoj školi u Kanadi jedan je dječak došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške  svojoj majci, oboljeloj od raka dojke. Zbog toga što je nosio ružičastu majicu doživio je vrijeđanje i maltretiranje od strane svojih vršnjaka. Međutim, njegova dva prijatelja, došla su na ideju da, bez puno riječi, daju nasilnicima do znanja kako osuđuju takvo ponašanje, na način da su obukli ružičaste majice, a svakim je danom sve više učenika nosilo ružičaste majice kako bi pružili podršku učeniku kojeg su maltretirali.

Lijepo je bilo vidjeti kako su se skoro svi naši učenici i učitelji uključili u obilježavanje ovog dana nošenjem ružičastih majica ili nekih drugih odjevnih predmeta ili modnih dodataka kako bi svi zauzeli jasan stav: MI SMO PROTIV SVIH OBLIKA NASILJA!  Ovaj puta smo i na vizualno uočljiv način pokazali kako ne podržavamo nasilje te da se protiv nasilja ne borimo nasiljem, već na miran način.

U matičnoj školi svi učenici nižih razreda i plesna skupina su izveli  plesnu koreografiju na pjesmu ŽIVOT NIJE SIV –koja je proglašena službenom pjesmom Nacionalnog dana borbe protiv  vršnjačkog nasilja. Uz to je školski zbor pjevao pjesmu NE RUGAJ SE, a bio je i vrlo zanimljiv skeč kojeg su osmislili učenici zajedno s nastavnicom. Rađeni su likovni i literarni radovi na temu nenasilja, kao i plakati. Poruke mira, prijateljstva i nenasilja  su se mogle iščitavati s učeničkih  majica, bedževa koje su učenici danima u suradnji sa svojim učiteljicama osmišljavali. Odigrana je i prijateljska nogometna utakmica.

U svim područnim školama je bilo puno aktivnosti na ovu temu, a također je prigodno obilježen ovaj dan

Na kraju  je napravljena i zajednička fotka svih ružičastihučenika i učitelja u obliku srca.

Pedagoginja: Matija Zidar