Položen temeljni kamen za novu Područnu školu u Lozanu

Autor: Maja Renić, 25. 11. 2010.

Dana 12.10.2010. položen je temeljni kamen za novu područnu školu u Lozanu. Taj trenutak uveličan je kratkom priredbom i govorima uzvanika. Odabrani uzvanici su postavili kamen temeljac. Na toj svečanosti bili su prisutni i mediji. Na kraju je Velečasni blagoslovio to zemljište. Nakon toga polaganje temeljnog kamena je završilo. Za nas je to bio poseban dan jer smo prvi put pjevali na otvorenom.

Novinari OŠ August Cesarec

leda
Položen temeljni kamen za novu Područnu školu u Lozanu

Na prigodnoj svečanosti u Lozanu na kojoj se okupio velik broj mještana, položen je temeljni kamen za izgradnju nove Područne škole u Lozanu koja se nalazi pri Osnovnoj školi August Cesarec iz Špišić Bukovice. OŠ August Cesarec u Špišić Bukovici pohađa 411 učenika, dok ih je u Lozanu desetero. Ravnatelj škole Vlatko Fijala, najavio je kako najnoviji pokazatelji ukazuju da će se u idućih nekoliko godina dogoditi porast broja učenika na ovom području.

Načelnik Općine Špišić Bukovica Ivica Lulić zahvalo se saborskom zastupniku Josipu Đakiću i županu Tomislavu Tolušiću na pomoći u izgradnji nove škole. Kazao je kako je to dokaz o brizi lokalne samouprave za školstvo i djecu s ovog područja jer su do sada učenici školu u Lozanu pohađali u neadekvatnim uvjetima. Župan Tomislav Tolušić u svom se govoru ispričao mnogobrojnim mještanima, učenicima, učiteljima, što već prije u Lozanu nije izgrađena nova škola. Podcrtao je kako je u posljednjih dvije i pol godine izgrađeno petnaestak novih škola na području Virovitičko-podravske županije.

- Svako dijete, i ono koje školu pohađa u Špišić Bukovici ili Lozanu, mora imati iste uvjete za školovanje, jer ti uvjeti i za djecu u Zagrebu i Virovitici ili Lozanu moraju biti istovjetni. Neki kažu da gradimo školu za desetak ili petnaest učenika. Volio bih da ih ima više, ali ja ne želim dijeliti djecu jer za mene i ova djeca u Lozanu zaslužuju uvjete kao i svi drugi.

Saborski zastupnik Josip Đakić, između ostalog, istaknuo je kako je obveza i dužnost političara služiti narodu, brinuti o svim segmentima razvoja društva, a samim time brinuti i o školstvu i pedagoškim standardima za odgoj i obrazovanje naše djece.

- Ova brojka od deset učenika u Lozanu je plod jedne nerazumne politike koja se vodila u Republici Hrvatskoj od 2000. do 2003. godine. Ta politika nije stimulirala obitelj, nije bila pronatalitetna, nije osiguravala dječje doplatke i rodiljne naknade i njezin je uzročnik bitno smanjenje broja djece u Hrvatskoj. Ta je loša politika promijenjena 2004. godine. Od tada se raznim stimulativnim mjerama potiče natalitetna politika i obitelj, i zato već iduće godine, kada će ovu novu školu pohađati učenici iz Lozana, očekuje se veći broj učenika - kazao je između ostalog saborski zastupnik Josip Đakić.

Virovitica.net