PŠ BUŠETINA- ,, Promišljaj i djeluj poduzetnički''

Autor: Maja Grgić Cvitković, 9. 12. 2020.

U četvrtak 3.12.2020. učenici 3.razreda PŠ Bušetina su na satu prirode i društva obradili temu

,, Promišljaj i djeluj poduzetnički''.

Preko digitalnih sadržaja upoznali smo se kako su kroz povijest nastajali vrlo važni izumi i objasnili  kako su ti izumi djelovali na današnji život . Naučili smo kako je Telefon  izumio Alexander Graham Bell u 19. stoljeću. Prvu žarulju izumio je Thomas Edison u 19. stoljeću. Prvi zrakoplov osmislila su braća Wright početkom 20. stoljeća.

Naučili kako je i puno Hrvata  zaslužnih za velike izume. Faust Vrančić je u 17. stoljeću konstruirao prvi padobran. Prvu mehaničku olovku, ali i izume poput nalivpera, termos-boce, termofora itd. izumio je Eduard Slavoljub Penkala početkom 20. stoljeća. Internet je izumljen u Americi krajem 20. stoljeća. Guglielma Marconija smatra se izumiteljem prvog radija u 19. stoljeću. U tome je svoju ulogu imao i Nikola Tesla, koji je razvio način kako proizvesti radijsku frekvenciju. O velikom izumitelju Nikoli Tesli , pogledali smo i video prilog te naglasili kako je on izumio izmjeničnu struju.

To je bio samo jedan od brojnih izuma ovog velikog znanstvenika.

Naučili smo  kako je Elif Bilgin postala  izumiteljica sa 16 godina.

Djevojka iz Turske izumila je plastiku napravljenu od kore banane. Dvije godine usavršavala je taj proces te je na kraju uspjela u svojem naumu. Njezinim postupkom moći će se proizvesti ekološki prihvatljiva plastika. Takva će se plastika lakše razrađivati, bit će neovisna o nafti te će tako manje utjecati na onečišćenje okoliša. Zatim smo razgovor nastavili s temom/ zanimanjem koje je učenicima poznato, poduzetnik, a nisu znali pravo značenje tog ,,zanimanja''.

Na kraju , za domaću zadaću , dobili smo zadatak istražiti tko je Mate Rimac i što je izumio. Zadatak je zamišljen kao plakat te pojedinačno prezentiran pred razredom. Učenici su s veseljem odradili ovaj istraživački rad te veselo očekuju neki novi izazov, a učiteljica se nada kako će i od njih jednog dati niknuti neki novi izumitelj ili poduzetnik.

3. razred PŠ Bušetina i njihova učiteljica Melita Guth Santro