Županijsko stručno vijeće pedagoga održano u Špišić Bukovici

Autor: Marko Jozić, 14. 1. 2010.

8. siječnja 2010.  je u našoj školi pod voditeljskom palicom pedagoginje Matije Zidar održano Županijsko stručno vijeće na kojem je bilo govora o učenicima sa teškoćama u razvoju, ulozi pedagoga u njihom obrazovanju, individualiziranom pristupu takvim učenicima i niz drugih zanimljivih tema koje su bile potkrijepljene primjerima iz prakse.

ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE STRUČNIH SURADNIKA

U NAŠOJ ŠKOLI

U petak, 8. 1. 2010. u našoj školi je održano Županijsko stručno vijeće stručnih suradnika pedagoga. Uz 12 pedagoga  u radu je sudjelovala i defektologinja Dubravka Periša iz OŠ Virovitica kao gost predavač.

Lidija Stojković, OŠ Mikleuš je govorila  o učenicima s teškoćama u razvoju - praćenju i ocjenjivanju, o odrednicama prilagođavanja nastavnog programa, te o MAPS tehnici planiranja za djecu s posebnim obrazovnim potrebama.

Andrej Hodonj, OŠ D.Trstenjak Čađavica je govorio o ulozi pedagoga u radu s učenicima s posebnim potrebama, te kako se u praksi rješava njihovo obrazovanje kroz redovni program uz individualizirani pristup ili prilagođeni program, a naglasio je i potrebu promjene stavova prema  takvim učenicima tražeći njihove jake strane.

Mladena Duvnjak, OŠ Suhopolje je prezentirala jedan primjer prilagođenog programa iz njihove škole.

Dubravka Periša je govorila o izazovima u radu s učenicima s posebnim obrazovnim potrebama, o vlastitim iskustvima primjene prilagođenih metoda i postupaka u radu s takvom djecom. Najvažnije je prilagoditi očekivanja nastavnika i roditelja realnim mogućnostima takvih učenika. Osnova rada s tim učenicima je snimanje inicijalnog stanja i procjena sposobnosti kako bi se mogli odrediti ciljevi  u radu s njima. Vrlo je važno prepoznati i koristiti sve raspoložive resurse. Navela je nekoliko jednostavnih primjera prilagodbe nastavnih materijala u radu s tom djecom, te odgovorila na niz pitanja pedagoga. Pojasnila je ulogu asistenta u nastavi i osobnog asistenta u radu s takvim učenicima. Govorila je i o mogućnosti angažiranja mobilnog tima koji dolazi u školu.

Matija Zidar, OŠ A. Cesarec je izvijestila sudionike o međužupanijskom stručnom skupu voditelja u Zagrebu, održanog u studenom 2009, a tema je bila: Stvaranje kurikuluma usmjerenog na učenika posredstvom akcijskih istraživanja.

Nakon sadržajnog rada sudionici skupa su se mogli i okrijepiti, a  kuharice su se jako potrudile da i taj dio boravka u školi prođe odlično. Pohvalili smo se i novom dvoranom koju su na kraju svi i vidjeli. Smatram da smo bili jako dobri domaćini i da je ovaj skup po svemu ostao u lijepom sjećanju svim sudionicima.

Voditeljica Županijskog stručnog vijeća

Matija Zidar, prof.